The Distillery - Social Reactor

Kategorie projektu - R

KOGAA Studio firma

Místo realizace

Pekařská 364/76602 00 Brno-střed-Staré Brno

Investor

Social Reactor

Dodavatel

DURO design
Egoe
Tokyobikes

Datum dokončení projektu

Leden 2018

Idea projektu

EN.
The Distillery’s architectural strategy was designed by KOGAA Architecture Studio as a cultural venue to inspire creative confrontation, support innovative ideas and accommodate outstanding events.

Originally a distillate factory, then non-functioning for many decades, the historical building is now being given new life and fresh identity while keeping its story alive.

The Distillery is an organic body with potential for expansion in different directions. It can absorb various subjects from which to be influenced and grow with. The typology of the Social Reactors is designed as a hybrid, which is able to adapt in time to the needs of the entities using it.

CZ.
The Distillery - Social Reactor je “zdola iniciovaný” projekt konverze již nevyužívaného lihovaru v multifunkční centrum, nabízející sdílené kanceláře a prostory pro kulturní a vzdělávací akce. Jde o první prototyp “sociálního reaktoru”, který vznikl v laboratoři architektonického studia KOGAA. Tématem této platformy je organický rozvoj hibernujících městských lokací pomocí nástrojů architektonické adaptace.

V kontextu post-industriálního města s minulostí ovlivněnou textilním průmyslem je The Distillery příkladem toho, jak se z prázdné nemovitosti může stát lokalita plná života, která hraje aktivní roli v urbanistické a ekonomické transformaci svého nejbližšího okolí a kvality života ve městě.

Popis projektu

EN.
The working spaces of The Distillery are designed to better support the worker engagement, satisfaction, and performance. The layering in alternative spaces that support collaboration enables the connections that drive success in today’s knowledge economy. The proximity and availability of alternative workspaces, both in and out of the office, are key to providing for effective collaboration.

The project is the first prototype of Social Reactor, KOGAA’ s slow development lab tackling the problematic of inactive structures and their adaptation into substitute functions. Within the context of a post-industrial city with a strong past in the textile production, The Distillery is a representative example of how a vacant property can become a vibrant location, playing an active role on the urban and economic transformation of the surrounding neighborhood and life of the city.

One of the latest and most impactive structural interventions was carried out at the second and third level of the building, where the central beam system was removed to create a double height hall and two balconies facing the central space. The former is meant for presentations, lectures, and workshops, while the upper balconies are dedicated to designers’ ateliers and offices. Originally part of a Distillate factory founded by a Jewish family in the early years of the 19th century, the four-story structure is the last one standing out of seven connected buildings. The new programme is distributed across all three levels of the building, and the multiple functions are spread out across different spaces, creating a dynamic and challenging working environment.

CZ.
Tato čtyřpatrová budova je poslední zachovanou stavbou lihovarského komplexu původních sedmi vzájemně propojených objektů, postaveného brněnskou židovskou rodinou Deutschů na konci 19. století. Současný program budovy je rovnoměrně rozmístěn do tří pater a různých typů místností, čímž vzniká dynamické a podnětné pracovní prostředí.

Od chvíle nástupu nových uživatelů, byly všechny konstrukční a dispoziční zásahy vedeny ve smyslu postupné programové reaktivace podřízené nejlepšímu využití stávajících prostor. Například největší halový prostor, který dnes funguje jako co-working, sloužil v první fázi jako prostor pro krátkodobé využití, poté byl technicky (akustika a elektroinstalace) a konstrukčně (izolace) vybaven pro potřeby projekčního sálu brněnského kina Art, a v nedávné době byl finálně rozdělen na dvě patra, která obsahují zasedací místnost, kuchyňku, knihovnu, několik brain-storming zón a sdílenou kancelář pro 10 rezidentů.
Vlastní konstrukce této vestavby je z 80% tvořena materiálem recyklovaným z výstav, které navrhovalo studio KOGAA.

Technické informace

EN.
Driven by the succession of programs hosted since its new occupants moved in, all restoring interventions were carried out in order to best utilize the spaces through their inherited qualities. For instance, before its latest stage as a coworking center, the main hall used to function as an event venue and later as an art cinema. The need for heat and acoustic insulation led to the installation of a continuous rubber strip along its walls. Most recently, a double floor box-like addition was introduced to accommodate a shared meeting room, a kitchenette, a library and working spaces on its upper part. Entirely built out of recycled materials from previous events, the wooden structure is surrounded by polycarbonate and corrugated plastic.In order to improve the qualities of services within the creative spaces, a bar was introduced in the inner yard, by engaging the existing historical elevator. Its cabin was transformed into the preparation area, meanwhile, its shaft is working as the installation duct, allowing the use of more complex equipment. The limited size of the cabin certainly makes it the smallest bar in the country. The lack of spacious yet affordable spaces in the city center leads to a growing interest from the architects of KOGAA, under the umbrella of Social Reactor, to find new partners and locate new spaces with the potential of reconversion and adaptation.

CZ.
Jedním z posledních a nejvýraznějších stavebních zásahů je odstranění trámového stropu mezi druhým a třetím podlažím. Vznikl tak převýšený mezonetový prostor se dvěma ochozy. Spodní podlaží mezonetu slouží jako prostor pro prezentace, přednášky a workshopy, zatímco na ochozech jsou umístěny ateliéry.

Pro rozšíření portfolia služeb The Distillery, byla kabina původního dopravního výtahu přebudována na pop-up bar. Samotná kabina slouží jako přípravna, v šachtě je uloženo technické zázemí, sklad je ve sklepě a prostorem pro zákazníky se stal dvůr. Omezený prostor kabiny tak dal vzniknout bezpochyby nejmenšímu baru v České republice.

Nedostatek prostorných a přitom cenově dostupných kancelářských prostor v centru města se stal bodem zájmu architektů ze studia KOGAA. Pod hlavičkou Social Reactor tak hledají nové partnery a místa s potenciálem být konvertována a adaptována.