Awards gallery

There are 887 projects from 734 participants from 86 countries!

Finalist
7
Architecture

Restaurant Crystal

Růžena Mašková
ČVUT FSV - CTU in Prague - Faculty of Civil Engineering
Czech Republic
Finalist
27
Architecture

Sinharaja Exploratorium,wildlife research center, kudawa

Tharusha randula
SLIIT school of Architecture
Sri Lanka
Finalist
75
Architecture

GroundScraper

Wilson Tan Xern Ee
Universiti Teknologi Malaysia
Malaysia
Finalist
20
Architecture

The Entrance Building in Čihadla Park

Hana Vočková
ČVUT FSV - CTU in Prague - Faculty of Civil Engineering, Department of Architecture
Czech Republic
Finalist
10
Architecture

Proposal for a craft processing unit for agro-food products in Moundou, Chad

MADJIRE MOGOMBAYE Ariane
Ecole Africaine des Métiers d'Architecture et d'Urbanisme (EAMAU) a Lomé (Togo)
Chad
Finalist
17
Architecture

Orbis Headquarters

Thaddeus Chu
City University of Hong Kong
Hong Kong
Finalist
12
Architecture

Post-Digital Timber Architecture

Wong Long Hin Nichol
The Chinese University of Hong Kong, School of Architecture, Hong Kong
Hong Kong
Finalist
11
Architecture

Psychiatric Hospital in Laakso, helsinki

Barbora Červeňová
ČVUT FA - CTU Prague - Faculty of Architecture
Slovakia
Finalist
11
Architecture

Porsche-Museum in Gmünd (Carinthia, Austria)

Jürgen Pawlovsky
Carinthia University of Applied Sciences, FH Kärnten
Austria
Finalist
45
Urban design and landscape

The corridors of Mosul

Maria Abi Raad
Holy spirit University of Kaslik
Lebanon
Finalist
18
Architecture

Visual Arts Center

Gamaleldin Tarakhan
Benghazi University, Faculty of Engineering, Department of Architecture and Urban Planning, Benghazi
Libya
Finalist
16
Architecture

School In The Marshes

Saif Alrudainy
University of Basra - Department of Architectural Engineering
Iraq
Finalist
20
Architecture

Computational Fluid Dynamics in the Process of Generating Architectural Forms

Ognjen Graovac
University of Belgrade, Faculty of Architecture, Belgrade, Serbia
Serbia
Finalist
12
Architecture

Unity

Nicholas Andre Whitacre
Universidad Nacional de Tucumán, Facultad de Arquitectura y Urbanismo, Tucumán
Argentina
Finalist
27
Architecture

BIO PLATFORMS: technology of nature, and nature of technology

Lea Pavlovic
University of Belgrade, Faculty of Architecture, Belgrade, Serbia
Serbia
Finalist
17
Urban design and landscape

lepšia Furča

Ladislav Balogh
Technická univerzita v Košiciach
Slovakia
Finalist
26
Architecture

Czech Embassy in Addis Abeba

Tomas Rougier, Camila Ramayo
Universidad Nacional de Moreno
Argentina
Finalist
48
Urban design and landscape

Tyr, The Mosaic City

Catherine El Skaff
Université Saint-Esprit de Kaslik, Department Of Architecture, Kaslik
Lebanon
INSPIRELI

Copyright © 2019 INSPIRELI

All rights reserved. Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use, Privacy Policy, and use of cookies.