Urban Design and Landscape

ŘEŠENÍ BROWNFIELDS V RÁMCI ČESKÉ REPUBLIKY - TEPNA NÁCHOD (BROWNFIELDS SOLUTIONS WITHIN THE CZECH REPUBLIC - TEPNA NÁCHOD)

Vít Kalvoda
FAST VUT - Faculty of Civil Engineering, Brno University of Technology, Department of Architecture
Czech Republic

Project idea

Tématem diplomové práce je urbanistická studie na území po bývalém textilním podniku Tepna v Náchodě. Většina pozemků v dané lokalitě je už ve vlastnictví města, které je nechalo uklidit od stavebních sutin. Řešené území je díky svojí bezprostřední poloze od historického centra města na jedné straně a blízkosti autobusového i vlakového nádraží na straně druhé jednoznačně lokalitou s největším potenciálem ve městě. Cílem diplomové práce je navrhnout novou městskou čtvrť. Důležité je provázání okolních městských částí, správný výběr funkcí pro dané území, výšková hladina budov a propojení s historickým jádrem města.
The topic of the thesis is an urban study in the area after the former textile company Tepna in Náchod. Most of the land in the locality is already owned by the city, which has been cleaned up from the rubble. Due to its immediate location, the area is one of the biggest potentials in the city, on the one hand, and close to the bus and train stations on the other. The aim of this thesis is to design a new city district. It is important to interconnect the surrounding city districts, to choose the right function for the area, the height of the buildings and to connect with the historical city centre.

Project description

Urbanistická studie se zabývá návrhem nové městské čtvrti na území, kde dříve stála textilní továrna Tepna Náchod. Celková plocha řešeného území (včetně stávající zástavby) je 10,35 ha. Mým záměrem bylo vytvořit novou městskou čtvrť, která využije obrovských výhod tohoto území. Těmi jsou konfigurace terénu a bezprostřední blízkost historického centra města a vlakového i autobusového nádraží. Protože území se nachází na rovině a je to jedno z mála ve městě, které není ve svahu, rozhodl jsem se zde umístit kompaktní blokovou zástavbu a co nejvíce využít plochu území. Snahou bylo navrhnout novou městskou čtvrť, v podstatě moderní centrum města, která však nebude konkurovat tomu historickému, naopak ho spíše podpoří. Nově navržené veřejné prostory nejsou zásadní svoji velikostí, ale jejich náplní a rozmanitostí. Hlavní myšlenkou návrhu bylo využít blízkost nádraží, historického centra a terénu a vytvořit pro obyvatele bezbariérovou městskou čtvrť, která propojí okolní městské části a zároveň sama o sobě nabídne dostatek bydlení, míst pro podnikání a také prostředí pro trávení volného času. A vše je v komfortní pěší docházkové vzdálenosti od nádraží i centra.
The urban study deals with the design of the new city district in the area where the Tepna Náchod textile factory used to stand. The total area of the solved area (including the existing development) is 10.35 ha. My intention was to create a new neighborhood that will take advantage of the huge benefits of this area. These are the terrain configuration and the immediate proximity of the historic city center and the train and bus stations. Because the area is flat and it is one of the few in the city that is not on the slope, I decided to place a compact block of flats and make the most of the area. The aim was to design a new city district, basically a modern city center, but it will not compete with the historic one, but rather will support it. The newly designed public spaces are not critical in their size, but in their content and diversity. The main idea of the proposal was to use the proximity of the railway station, the historic center and the terrain and create a barrier-free city district for the inhabitants, which will connect the surrounding city districts and at the same time offer enough housing, places for business and also a leisure time environment. And everything is within walking distance of the station and the center.

Technical information

Náchod je město v Královéhradeckém kraji v turistickém regionu Kladské pomezí na severovýchodě Čech. Bylo založeno v polovině 13. století rytířem Hronem z rodu Načeradiců. Ten založil hrad na strategickém místě, kde se zemská stezka zužuje do průsmyku zvaného Branka. První písemná zmínka pochází z roku 1254. Žije zde přibližně 20 tisíc obyvatel.
Hraniční přechod Náchod-Běloves/Kudowa Słone leží na hlavní trase Praha–Varšava (silnice E67). Náchodem protéká řeka Metuje. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Vzhledem k uzavření Lázní Běloves je Náchod v současnosti (2013) jediným českým lázeňským městem bez fungujících lázní. Dříve byl také významným textilním centrem („Manchester východu“).
Jsem si jist, že neexistuje žádné jiné město v České republice s tak obrovským rozvojovým potenciálem, v poměru ke své velikosti, jako právě město Náchod. Ohromné množství proluk a nevyužitých území v užším i širším centru města dávají Náchodu možnost rozvoje bez zabrání orné půdy.
Chytne-li město tuto příležitost za správný konec, myslím, že má šanci, aby se jeho počet obyvatel klidně i zdvojnásobil. Bude-li se radnice snažit na státní úrovni prosazovat, aby významné páteřní silnice a železnice vedli přes Náchod (či jeho těsné okolí), významně to podpoří rozvoj města. Vždy rozvoj infrastruktury znamenal i rozvoj sídel (viz. výstavba hlavní železnice přes Pardubice místo Chrudimi a následné postupné otočení významu těchto měst). Dále je nutné do města přilákat vhodné investory, kteří dají lidem zajímavou práci a jejichž výrobky mají přidanou hodnotu a nebudou zatěžovat životní prostředí města. A když město zajistí dostatek kvalitních bytů pro nové obyvatele a dostatečnou občanskou vybavenost, má město Náchod ty nejlepší časy teprve před sebou. Anebo si tu šanci nechají utéct, zaplní prázdné plochy supermarkety a parkovišti a lidé tam budou jezdit jen nakupovat a co nejdřív zase pojedou pryč, protože jiný důvod zdržovat se ve městě mít nebudou.
Náchod je sice příhraniční město, ale nikdy to nebylo město na okraji zájmu. Vždy to bylo město české, které se nacházelo na důležitých obchodních či dopravních trasách. Leží sice na samé hranici s Polskem, do třech světových stran se ale jede z Náchodu do vnitrozemí a do krajských měst to není daleko vzdáleností ani časem.
Řešené území je ohraničeno ulicemi Kamenice, Příkopy, Plhovská, Karlovo náměstí a Plhovské náměstí. Rozloha řešeného území je 103 510m2, tedy 10,35 ha. Území obsahuje i stávající objekty v ulici Kamenice a na Karlově náměstí a také průmyslový objekt na Plhovském náměstí. Území se nachází téměř na úplné rovině, jen v západní části je ulice Příkopy asi o 4 metry výš než zbytek území.
Hlavní principy návrhu - intenzivní a kompaktní zástavba řešeného území- omezí se tím rozšiřování města řídkou zástavbou do extravilánu, limituje se tím i zbytečná doprava- v docházkové vzdálenosti je autobusové i vlakové nádraží, nevytvářím nové velké veřejné prostranství- v okolí jsou 2 hlavní náměstí, rozsáhlý lesopark zámku a park okolo kapličky na Plhově- nové prostranství jsou doplněním těch stávajících.
Zámek jako dominanta- nejznámější památkou Náchoda je bezesporu místní zámek, který na ostrohu ční nad městem. Proto je přirozené, že návrh kompozičně pracuje jako s jedním z prvků právě se zámkem. Především pobytové terasy, travnatý svah na střeše haly a lávka na Plhov jsou orientovány tak, že se z nich otevírá krásný výhled na celé historické centrum města a majestátně stojící zámek nad ním.
Výborná dopravní dostupnost lokality- jedna z největších předností celého řešeného území. Jednoznačně nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se z Tepny dostat na vlakové a autobusové nádraží (a samozřejmě i naopak) je pěšky. A to je přeci skvělé! Odpadá starost kde zaparkovat automobil na nádraží nebo čekat na spoj MHD. Z nádraží do nejbližšího místa Tepny je to pouhé 3 minuty pohodové chůze a do nejvzdálenějšího místa řešeného území asi 10 minut. Navíc význam veřejné dopravy bude narůstat a především se budou významně zkracovat dojezdové časy autobusů (např. po dostavbě D11 k Jaroměři a obchvatu Jaroměře na I/33 autobusem do Hradce Králové nebo do Prahy) a také vlaků- po výstavbě Vysokovské spojky by měl přímý vlak z Náchoda být v Hradci Králové za 30 minut a v Praze za 90 minut.
Terénní reliéf- další nesporná výhoda nové městské čtvrti. Zatímco většina území Náchoda je na svazích okolních kopců a pohyb po městě je složitější nejen pro starší obyvatele, Tepna je téměř na úplné rovině. Je to poslední takto rozsáhlé a nezastavěné území ve městě. Proto toto území může být zajímavé při výběru svého nového domova nejen pro seniory, ale také pro mladé rodiny s kočárky.
Oživení stávajícího centra- nová lokalita Tepna obsahuje nová veřejná prostranství, které ale nekonkurují těm v historickém jádru. Navržená prostranství mají jinou náplň a jsou odlišná i rozměrově. Jsou to spíše místa, která nabízí určitou alternativu, zvyšují rozmanitost veřejných prostorů ve městě a tím vytváří centrum města daleko zajímavější pro větší skupinu obyvatel, kteří zde mohou trávit svůj volný čas, nakupovat a popíjet kávu s přáteli. Hlavním veřejným prostranstvím ve městě i nadále zůstane Masarykovo náměstí. To je nejvhodnější místo pro pořádání největších akcí celoměstského a možná i regionálního významu.
Oživení Karlova náměstí a okolí- nová městská čtvrť Tepna významně přispěje i k oživení stávajícího historického centra. Protože hlavní spojnicí ,,starého‘‘ a ,,nového‘‘ centra bude ulice Příkopy, významně vzroste počet chodců, kteří se budou pohybovat v dnes bočních ulicích Weyrova, Hrašeho a na Karlově náměstí. Tím se partery domů stanou lukrativnější a zaplní se obchody a službami.
Karlovo náměstí – spíše třída či bulvár- tak je to chápáno a tak je to i navrženo. Zdůraznění lineárního tvaru a vytvoření skutečného bulváru. Ukončení náměstí schody- je zde i výtah na jedné straně pro bezbariérový přístup- na druhé straně městského dvorečku je přístup bez schodů- je zde menší převýšení, takže stačila nakloněná rovina- tedy také bezbariérový přístup.
Ulice Podzámčí se stýká se současnou silnicí I/14 v místě stávajícího již zrealizovaného odbočení do celé lokality. To je určitě výhoda, neboť se nemusí řešit nový sjezd z hlavní silnice včetně přeložení všech inženýrských sítí atd.
Bytový fond. Návrh nepočítá s rozdělením bytů do, v dnešní době velice používaných, kategorií jako startovací byty pro mladé, sociální bydlení, byty pro seniory atd. Dle mého názoru i vlastních zkušeností jako zastupitele obce Sebranice není toto rozdělování nejšťastnější řešení bytové situace. Tato kategorizace nabízí určité dílčí řešení pro některé skupiny obyvatelstva, nikoliv však vhodnou cestu pro řešení této problematiky. Toto všechno vede pouze k vyčleňování některých skupin obyvatelstva, k menší společenské pospolitosti, vzájemnosti a vytváření pevných společenských komunit. Proto navrhuji byty různých velikostí, v různých podlažích a s různými orientacemi vůči světovým stranám, aby byla co největší diverzita ve výměru bytu a tím pádem i v cenových relacích. Jedině takto, podle mého mínění, může vzniknout pevná společenská komunita s respektem a úctou ke druhým. Ve stejném vchodu tak můžou bydlet lidé z různých ,,sociálních vrstev‘‘, avšak každý bude mít byt v jiném standardu dle toho, co si může finančně dovolit. Žádný z navrhovaných bytů nemá pod 40 m2 čisté podlažní plochy. Podle velikosti by byli byty řešeny ve variantách od 2+kk až po 5+1. Je důležité, aby i méně majetní lidé měli důstojné bydlení. To by měl být jeden z obrazů vyspělé společnosti. Myslím si, že nejméně z 20% procent všech navržených bytů by se měli stát byty městské. Protože tak může mít radnice alespoň nějaký vliv na ceny bydlení ve městě.
Lávka- spojnice 2 odlišných částí- na jedné straně náměstí v samém centru nové čtvrti a na straně druhé, za silnicí a o 20 metrů výše, klidná městská čtvrť s převažující funkcí bydlení, ve vzdálenější části až s venkovským charakterem. sklon 4%, délka 60 metrů, podepřena na koncích a 2x uprostřed, začíná na plhově na konci ulice Wolkerova, v 17 m danou rovinou 0, jejímž směrem lávka pokračuje, než před křížením se silnicí I/14 se lehce lomí doprava a ústí na střechu haly v 14,5 metrech.
K lávce patří i výtah, který je konci lávky u haly a umožňuje bezbariérové používání lávky a tím pádem daleko snažší cestu obyvatel např. od nádraží na Plhov nebo především z centra také tam. Výtah také umožňuje komfortní přístup na střechu haly, sloužící jako pobytové terasy, všem obyvatelům města.
Střecha haly- výrazným prvkem je zábradlí, které ohraničuje celý prostor, splňuje veškeré bezpečnostní parametry a vytváří sjednocující charakter celé stavby. Zároveň dotváří spojení haly a lávky a psychologicky ukazuje smět pohybu ať už z centra města na předměstí či naopak.
Hala- jeden z hlavních požadavků města na využití území- začleněné do struktury města, nezabírá místo, dostatek parkování v PD hned vedle, docházková vzdálenost na nádraží, hrací plocha splňuje požadavky na konání všech mezinárodních zápasů (našel jsem si sám, na rozdíl od zástupců města) kapacita pro diváky nikoliv, ale to by bylo zbytečné, ale pro mezinárodní zápasy mládežnických kategorií by to stačilo + menší tréninkové či přípravné sály v jedné budově- úplně ideální.
Schodiště na střeše haly- překonává výškový rozdíl, avšak je navrženo tak, aby bylo co nejkomfortnější. Při příchodu na střechu z lávky a následném pohybu směrem ke schodišti, se pěšímu nabízí krásný výhled na zámek a centrum města z netradiční perspektivy. Zároveň po schodech sejde přímo na ,,sportovní‘‘ náměstí tak, že ho má krásně celé před sebou jako na dlani. Orientaci v prostoru napomáhá poloha a natočení schodiště vůči náměstí. Nezapomenout popsat, jak je všude zábradlí.
Pobytové plochy- na střeše jsou různé druhy pobytových ploch- basketbalové hřiště s polyuretanovým povrchem (Conipur) a bezpečnostním oplocením, nakloněné svahy s travnatým povrchem, pobytové schody a pobytové plochy s dřevěným povrchem.
Kryté vstupy do domů a podloubí – jedním z architektonických prvků, který se zdá být typickým pro Náchod, jsou kryté vstupy do budov v historickém jádru města. Vchodové dveře jsou často zapuštěny až o několik metrů do dispozice domu, především u budov z meziválečného období. Je to elegantní řešení, které nabízí komfort a zároveň fasádu nehyzdí nějaká ,,přilepená‘‘ stříška. Z mého pohledu se jedná o velice praktickou věc, kdy obyvatelé domu jsou před vstupem chráněni od nepřízně počasí a zároveň nestojí v cestě kolemjdoucím po chodníku. Toto tvarosloví, pro Náchod typické, bych chtěl podpořit i ve svém návrhu. A to vytvářením podobných vstupů v moderním duchu a také vytvořením dalšího krytého prostoru a městotvorného prvku a to – podloubí. To je v centru města momentálně jen u radnice. V nové městské části by mělo umožnit průchod suchou nohou celým územím od stávajícího sídliště na Plhově ze severu a napojit se na obchodní galerii a ulici Kamenice na jihu.
Nejen okolo sportovního náměstí, ale i na několika dalších místech rozprostřených různě po území tak, že vždy jste jen pár kroků od úkrytu před nepřízní počasí- slunce, vítr, déšť… např. u sportovního domu je vlastně zároveň i krytá zastávka.
Bloková zástavba- šířka domů 12 a 15 metrů, délka domů přibližně od 18 do 24m.
Komerční využití prostor- není přesně specifikováno co by kde přesně mělo být- kde bude kadeřnictví, obchod se zeleninou, kancelář advokáta atd. To už bude záležet na uvážení jednotlivých podnikatelů, kde si myslí, že podle nich je to jejich pravé místo. Nicméně by bylo vhodné, kdyby se restaurace, bary, hospody, kavárny, pekárny, obchody s jídlem atd. sdružovali na hlavních pěších ulicích jako jsou Malebná, Soškova a Erbenova. Naopak zase řemesla, projekce a ateliéry by se mohli sdružovat v klidnějších ulicích jako Letzelova či Pavlovského. Samozřejmě byla snaha vytvořit co největší škálu velikostí těchto prostor, aby si případný zájemce mohl vybrat ten, který mu bude přesně svou velikostí vyhovovat.
- je vždy uvažováno včetně zázemí jak sociálního, tak u větších prostor i skladovacího.
Kolárny v BD- i jako kočárkárny, koloběžky, elektrokoloběžky, atd… jako komfortní parkoviště na kola pro každého. Místo auta vezmu kolo a jedu na nádraží a dál vlakem- nejrychlejší pohyb po městě. Je to však podmíněno tím, že se musí vybudovat parkovací místa pro kola na všech, především dopravně, důležitých místech ve městě. Ale i na místech jako koupaliště, atletický stadion, fotbalové hřiště atd.
Parkování vnitrobloky- šířka parkovacího stání při kolmém parkování je 2,5m, nicméně ve svém návrhu mám šířku všech stání šířky 2,75m. Je to z toho důvodu, aby se počet míst nezměnil po umístění nosného systému pro zastřešení a park nad parkovištěm. A případně bude možné bez problému umístit i více míst pro handicapované. Díky stropním otvorům do vnitrobloku bude parkování alespoň částečně osvětleno denním světlem. Otvory také zajistí případnou lepší dostupnost vnitrobloku pro IZS, stavební úpravy či přemisťování věcí. Průchod schodištěm z parkování do parku.
Parky vnitrobloky- společné, pro rekreaci ve volném čase- pohodové posezení u kávy, popovídání se sousedy ale také jako příjemné místo při pohledu z okna.
- v každém vnitrobloku několik míst na posezení, vždy jedno hlavní- pergola či altán,kde je možné si vychutnat posezení s přáteli či sousedy u grilu, s jídlem a pitím.
-každá travnatá plocha pojednaná jinak- některé pravidelně sekané pro trávník, na kterém se dá ležet, některé udržované spíše jako louky pro větší druhovou rozmanitost a udržení vlhkosti ve vnitrobloku.
Dům umění/ Dům spolků- 1NP koncipováno jako hlavní patro pro pořádání menších i větších společenských akcí- je zde recepce s šatnou, galerie/ klubovna a WC pro všechny návštěvníky
Mlatové náměstí- náměstí, které je koncipováno spíše jako park, kde nejsou travnaté plochy a můžete se zde jakkoliv pohybovat bez omezení. Zároveň je krytý proti slunci korunami stromů. Je zde prostor pro hraní pétanque (4x15m), lavičky, pítko, stolky na hraní deskových her a velká šachovnice na zemi.
Městský dvoreček- v centru města, zároveň úplně v přírodě- ideální pro trávení času rodičů s dětmi- kavárna hned vedle, palouk, kde se dá sedět na krásném trávníku, pískoviště a houpačka…
- stromořadí je o úroveň výš (40-50cm), dá se tedy na zídce sedět a zároveň stromořadí vytváří hranici mezi tím ,,městským‘‘ a ,,divokou přírodou‘‘
napřímená ulice Za Továrnou- napřímení této ulice umožnilo daleko efektivnější využití území mezi stávající polohou ulice Za Továrnou a ulicí Příkopy. Takto bude na jižní straně kompaktní městská zástavba, z poloviny tvořená stávající budovou firmy Hronovský a z poloviny novými bytovými domy. Obousměrná ulice je doplněna parkovacími místy a stromy. Druhá, téměř bez přilehlé zástavby, severní strana ulice vede k zamyšlení, zda by i zde v budoucnu nemohla být nějaká kompaktní forma zástavby? Je opravdu nutné, aby garáže, výměníková stanice teplárny a trafostanice byly tam kde jsou či v této podobě? Domnívám se, že by bylo správné současný stav změnit, protože by to znamenalo pozvednutí celého území a to nejen z architektonického a urbanistického hlediska. Ale to už je na jinou, další urbanistickou studii.
Logika parkovacích míst- na náměstích nic, v ulicích přes den jako K+R či na omezenou dobu např. 1 hodiny, v noci libovolně, residenti- pod blokama co se vleze, ostatní parkovací dům včetně návštěvníků haly a dalších.
,,Chytrý parkovací dům‘‘- hned dole zjistíte kde a kolik je volných parkovacích míst. Poslední patro nemá střechu, ale jen stínění proti přehřívání aut v letních měsících. Zároveň však stínění je z fotovoltaických panelů, která na této ploše dokážou vyrobit více energie, než kolik tato budova spotřebuje. Čelní (jižní fasáda) by se nechala porůst zelení- bude čistit vzduch, chladit jak venkovní prostředí tak především v PD a vizuálně bude působit velice dobře. Na stěně budou připravené ,,truhlíky‘‘, ze kterých budou popínavé rostliny růst. To proto, aby se urychlilo ozelenění stěny a nečekalo se, až všechny rostliny vyrostou zespodu a třeba by ani nikdy až nahoru nedorostly..
Teplárna- zase tak nevadí- nejde odtud zápach ani hluk- na stranu k ní převážně kanceláře a sportovní hala.
Zásobování- Hronovský + Lidl- navržená varianta pro zásobování průmyslové firmy Hronovský a supermarketu Lidl ve slepé ulici za Továrnou je daleko komfortnější než současný stav. Úplně zde chybí jakýkoliv prostor pro otáčení kamionů a průjezd ulicemi není možný. To je v návrhu vyřešeno obratištěm ve tvaru T. Zároveň tato ulice slouží také jako vjezd do podzemních garáží pro rezidenty tohoto městského bloku.
Dům umění- sdružuje všechny formy umění a vytváří vhodné prostředí především pro rozvoj a výchovu dětí. Dům umění sdružuje divadlo, hudbu, tanec, řečnictví, literaturu, malířství, sochařství, modelářství atd. Každé patro je koncipováno trochu jinak, ale každý umělecký směr by měl mít dostatek prostoru na svoji realizaci. Jeho umístění na konci Karlova náměstí je naprosto záměrné- umění patří do veřejného prostoru a proto by se nemělo tvořit někde v zákoutí. Za hezkého počasí je možné dvořit i venku- buď na dvoře nebo přímo na náměstí. Na náměstí je také možné vystavovat či vystupovat. Pro prezentaci celého domu také slouží sál/galerie v přízemí, kam je vidět přímo z ulice.
Sportovní náměstí je hlavním veřejným prostorem nové městské čtvrti. Nedaleko se nacházejí 2 hlavní náměstí celého města, proto je toto náměstí koncipováno jinak. Svojí velikostí a funkční náplní dotváří škálu výběru ideálního veřejného prostoru pro danou událost. Není to náměstí celoměstského či nadměstského významu. Není určeno pro shromažďování lidí při největších akcích. Je to spíše zákoutí, kam si půjdete v klidu vypít kávu s přáteli, s dětmi se vyřádit mezi fontánkami nebo se podívat na nějaký právě probíhající sport na náměstí z vyšší perspektivy pobytových schodů haly. Rozměr hlavní plochy náměstí je přibližně 34x60m. Ze tří stran okolo je podloubí šířky 3m, které poskytuje úkryt před nepříznivým počasím a zároveň rozšiřuje plochu náměstí pro pěší. Hlavní plocha je rozdělena na 2 části. Jižní část je řešena spíše parkovým způsobem. Je založena na rastru, kde dlažba vymezuje mlatová nebo travnatá pole. Je zde pravidelně vysazeno několik stromů a jedno pole z rastru tvoří fontána, či spíše kašna. Je zde umístěno několik typů sezení. Není problém na toto místo umístit stolečky a židle od kaváren, které se nacházejí v parteru okolích domů. Druhá část náměstí je tvořena prázdnou zpevněnou plochou. Prostřední část je snížena asi o 10 cm a tvoří v podstatě vanu okolo osmi fontánek. Volná zpevněná část náměstí nabízí velice flexibilní využití. Jak už název napovídá, prim zde bude hrát především aktivní náplň volného času. Není totiž problém dočasně fontánky zadělat a odvést pryč betonové lavičky. V tu chvíli, zde vzniká prostor pro velké množství využití. Není problém dopravit písek na náměstí nákladními auty, proto se nabízí možnost využití prostoru k plážovým sportům. Těch je mnoho, není to pouze plážový volejbal, ale také plážová házená, plážový fotbal, plážový basketbal, plážový badminton, plážové freesbe, plážové ringo, plážový nohejbal atd. Zimní využití náměstí není tak pestré, přesto by se tento prostor k mohl stát oblíbeným i v zimních měsících. Nejzajímavějším zimním využitím by mohlo být kluziště. Samozřejmě nemá rozměry pro hokejové zápasy, ale svými cca 20x30m by mohlo být příjemným místem pro návštěvy rodin. Veškeré dění je možné pozorovat z pobytových schodů na střeše haly, které zároveň slouží i jako nejkratší cesta z centra do městské části Plhov.
Organizace dopravy- vychází ze stávajícího stavu, který se téměř nemění. Pouze v centru v ulicích Hrašeho a Krámská bude provoz pouze jednosměrný kvůli šířce těchto ulic a ulice Příkopy bude nově obousměrná.
CELKOVÁ BILANCE NÁVRHU:
(m2 uváděny v čistých podlažních plochách)
BYDLENÍ: 711 bytů o celkové výměře 67 663 m2 z toho: byty do 100m2 – 568 bytů o celkové výměře 48 234 m2
byty nad 100m2 – 143 bytů o celkové výměře 19 429 m2
KOMERČNÍ PROSTORY: 179 prostor o celkové výměře 12 635 m2
z toho: prostory do 100m2 – 147 prostor o celkové výměře 8 232 m2
prostory nad 100m2 – 32 prostor o celkové výměře 4403 m2
VEŘEJNÁ VYBAVENOST: 33 prostor o celkové výměře 2561 m2 (bez sportovní haly)
z toho: prostory do 100m2 – 147 prostor o celkové výměře 8 232 m2
prostory nad 100m2 – 5 prostor o celkové výměře 712 m2
CELKOVÝ POČET PARKOVACÍCH STÁNÍ V ÚZEMÍ: 995
Z toho: stání ve vnitroblocích: 470
Parkovací dům: 355
Stání v ulicích: 170
Návrh počítá s výsadbou přibližně 300 stromů v ulicích a na náměstích v řešeném území.


Náchod is a town in the Hradec Králové region in the Kladsko border region in the northeast of Bohemia. It was founded in the mid-13th century by Knight Hron of the Naceradic family. He founded the castle in a strategic location, where the earth's path narrows to the pass called Branka. The first written mention dates back to 1254. Approximately 20,000 inhabitants live here.
The border crossing Náchod-Běloves / Kudowa Słone is located on the main route Prague – Warsaw (road E67). The river Metuje flows through Náchod. The historic center of the city is an urban conservation area. Due to the closing of Lázně Běloves, Náchod is currently (2013) the only Czech spa town without a functioning spa. Previously, it was also an important textile center ("Manchester East").
I am sure that there is no other city in the Czech Republic with such a huge development potential, in proportion to its size as Náchod. The vast amount of spills and unused land in the narrower and wider city center gives Náchod the opportunity to develop without the arable land.
If the city catches this opportunity at the end, I think it has a chance for its population to double and double. If the town hall tries to promote at the state level that major backbone roads and railways lead through Náchod (or its close surroundings), this will significantly support the development of the city. The development of infrastructure has always meant the development of settlements (see the construction of the main railway through Pardubice instead of Chrudim and the subsequent gradual rotation of the importance of these cities). Furthermore, it is necessary to attract suitable investors to the city, who give people interesting work and whose products have added value and will not burden the city's environment. And when the city provides enough quality apartments for new residents and sufficient civic amenities, the city of Náchod still has the best times ahead. Or they get the chance to run away, fill the empty areas with supermarkets and car parks, and people just go shopping there and go away again as soon as there is no other reason to stay in the city.
Náchod is a border town, but it was never a city of interest. It was always a Czech city, which was located on important trade or transport routes. It lies on the very border with Poland, but it goes from three directions to Náchod to the interior and to regional cities it is not far away or time.
The area is bordered by Kamenice, Příkopy, Plhovská, Karlovo náměstí and Plhovské náměstí. The area covered is 103 510m2, ie 10.35 ha. The area also includes existing buildings in Kamenice and Karlovo náměstí, as well as an industrial building on Plhovo Square. The territory is located almost on a flat level, only 4 meters higher than the rest of the territory in Příkopy Street.
Main principles of the design - intensive and compact development of the solved area - this will limit the expansion of the town into sparsely built-up areas, thus limiting unnecessary transport - bus and train stations are within walking distance, no new large public areas - 2 main squares in the area a large chateau park and a park around the chapel in Plhovo-New Area complement the existing ones.
The chateau as a landmark - the most famous monument of Náchod - is undoubtedly a local chateau that rises above the city on a promontory. Therefore, it is natural that the design works as one of the elements with the lock. Especially the residential terraces, the grassy slope on the roof of the hall and the footbridge to Plhov are oriented so that they offer a beautiful view of the entire historic city center and the majestic castle above it.
Excellent transport accessibility of the site - one of the biggest advantages of the whole area. Clearly the fastest and most convenient way to get to the train and bus stations from the Artery (and vice versa) is on foot. And that's great! There is no need to park where you can park your car or wait for public transport. From the railway station to the nearest point of the Artery it is only 3 minutes of walking and the most distant place of the area is about 10 minutes. In addition, the importance of public transport will increase and, in particular, the arrival times of buses will be significantly reduced (eg after the completion of D11 to Jaroměř and the Jaroměř bypass on I / 33 by bus to Hradec Králové or Prague) and trains - after the construction of the Vysokovská spojka, the direct train should from Nachod to be in Hradec Kralove in 30 minutes and in Prague in 90 minutes.
Off-road relief - another indisputable advantage of the new city district. While most of Náchod's territory is on the slopes of the surrounding hills and the movement around the city is more difficult not only for the elderly, the Artery is almost on the flat. It is the last such extensive and undeveloped area in the city. Therefore, this territory may be interesting in choosing your new home not only for seniors, but also for young families with prams.
Reviving the existing center - the new locality The artery contains new public spaces that do not compete with those in the historical core. Designed spaces have a different filling and are different in size. Rather, they are places that offer an alternative, increasing the diversity of public spaces in the city, making the city center more interesting for a larger group of people who can spend their free time here, shopping and drinking coffee with friends. The main public space in the city will remain Masaryk Square. This is the most suitable place for organizing the biggest events of city-wide and possibly regional importance.
Revival of Charles Square and its environs - New Town District The artery will significantly contribute to the revival of the existing historical center. As Příkopy Street will be the main link between the old nového nového and the new ‘‘ center, the number of pedestrians who will be on the side streets of Weyrova, Hrašeho and Karlovo náměstí will increase significantly. This will make the houses more lucrative and fill with shops and services.
Charles Square - rather class or boulevard - so it is understood and so it is designed. Emphasize the linear shape and create a real tabloid. There is also a lift on one side for a barrier-free access - on the other side of the town yard, there is access without stairs, so there is a slight elevation, so the inclined plane - that is, barrier-free access - was sufficient.
Podzámčí Street meets the current road I / 14 at the site of the already existing branching into the entire site. This is certainly an advantage as it does not have to deal with a new exit from the main road, including the transfer of all utilities, etc.
Housing Fund. The proposal does not foresee the division of apartments into, nowadays very used, categories such as starting flats for young people, social housing, flats for the elderly, etc. In my opinion, my own experience as a representative of Sebranice is not the happiest solution to the housing situation. This categorization offers some partial solutions for some groups of the population, but not a suitable way to address this issue. All this only leads to the exclusion of certain groups of the population, to lesser social solidarity, reciprocity and the creation of solid social communities. That is why I propose apartments of various sizes, on different floors and with different orientations to the cardinal points, in order to maximize the diversity in the flat area and thus in the price ranges. Only this way, in my opinion, can a solid social community emerge with respect and respect for others. People from different "social strata" can live in the same entrance, but everyone will have a different standard according to what they can afford. None of the proposed apartments have a floor area of ​​less than 40 m2. Depending on the size, the apartments would be designed in variants from 2 + kk to 5 + 1. It is important that even less wealthy people have decent housing. This should be one of the images of an advanced society. I think that at least 20% of all proposed apartments should be urban apartments. Because of this, the town hall can have at least some influence on housing prices in the city.
Lávka - connecting two different parts - on one side of the square in the very center of the new district and on the other side, behind the road and 20 meters higher, a quiet neighborhood with a predominant function of housing, in the far part with a rural character. 4% slope, 60 meters long, supported at the ends and 2 times in the middle, starting at Plush at the end of Wolkerova Street, at 17 m by Plane 0, in which direction the Footbridge continues before crossing to I / 14 the hall roof at 14.5 meters.
The footbridge also includes an elevator, which is at the end of the footbridge at the hall and allows barrier-free use of the footbridge, thus making it much easier for residents to travel from the railway station to Plhov or, above all, from the center. The elevator also allows comfortable access to the roof of the hall, serving as residential terraces, to all residents of the city.
The hall roof - a distinctive element is the railing, which encloses the entire space, meets all safety parameters and creates the unifying character of the whole building. At the same time, it completes the connection between the hall and the footbridge and psychologically shows the possibility of moving from the city center to the suburbs or vice versa.
The organization of transport is based on an existing situation that is virtually unchanged. Only in the center of Hrašeho and Krámská streets will the traffic be only one-way due to the width of these streets and the street Příkopy will be newly bidirectional.

PROPOSAL TOTAL BALANCE:
(m2 in clean floor areas)

HOUSING: 711 apartments with a total area of ​​67,663 m2 of which: apartments up to 100m2 - 568 apartments with a total area of ​​48,234 m2
apartments over 100m2 - 143 apartments with a total area of ​​19 429 m2

COMMERCIAL SPACE: 179 spaces with a total area of ​​12 635 m2
of which: spaces up to 100m2 - 147 spaces with a total area of ​​8,232 m2
premises over 100m2 - 32 spaces with a total area of ​​4403 m2

PUBLIC EQUIPMENT: 33 spaces with a total area of ​​2561 m2 (without sports hall)
of which: spaces up to 100m2 - 147 spaces with a total area of ​​8,232 m2
premises over 100m2 - 5 spaces with a total area of ​​712 m2

TOTAL PARKING STATIONS IN THE TERRITORY: 995
Of which: Inner courtyard: 470
Parking: 355
Standing in the streets: 170
The proposal foresees the planting of approximately 300 trees in the streets and squares in the area.

Copyright © 2024 INSPIRELI | All rights reserved. Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use, Privacy Policy, and use of cookies.