CZ

Finálová galerie

Ve finále INSPIRELI AWARDS a INSPIRELI COMPETITION je 75 účastníku ze 39 zemí

Finalisté architektura

Finalista
6
Architektura

Suspended Boxes

Masoud Abedimoghadam
University of Nebraska-Lincoln
Irán
Finalista
31
Architektura

emergin' city v.01

Wael Borghol
Académie libanaise des Beaux-Arts, Faculty of Architecture
Libanon
Finalista
13
Architektura

Planetarium

Iliyan Angelov
UACEG - University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Sofia, Bulgaria
Bulharsko
Finalista
27
Architektura

The HOME on Ryhavevej

Ondrej Slunecko
VIA University Collage
Dánsko
Finalista
17
Architektura

Multifunctional zone Mlynské Nivy

Jana Kubicová
FA STU
Slovensko
Finalista
23
Architektura

Blue Shell

mohnand albasha
ebla private university
Sýrie
Finalista
31
Architektura

Antophrenia: Cities in paradoxes - Anjar and Majdel Anjar

Madona Salameh
Université Saint-Esprit de Kaslik, Department Of Architecture, Kaslik
Libanon
Finalista
17
Architektura

A Space For Past And Future

Yunus Alperen Başak, Ozan Çelik, Aspassia Mitropapa,Abdelrahman Gamil,Lejla Ademi
Politecnico di Milano
Turecko
Finalista
8
Architektura

Brain Drain

Lucciana Toni Nasrallah
USEK
Libanon
Finalista
8
Architektura

Museum of Totalitarian Regimes, Prague

Jakub Vašek
ČVUT FSV
Česká Republika
Finalista
18
Architektura

Psychiatric Hospital in Yerevan, Armenia

Angela Sargsyan
Yerevan State University of Architecture and Construction, National University of Architecture and Construction of Armenia
Arménie
Finalista
15
Architektura

CTR

Bahrom Khakimov,Veronika Supruniuk
Brest State Technical University
Bělorusko
Finalista
11
Architektura

RENOVATION OF A MARBLE FACTORY IN RUSKEALA

Elena Krishtopchik
Saint Petersburg Academy of Arts
Rusko
Finalista
7
Architektura

Memorial Museum of Human Rights

Micaela Giménez Cinellu
Universidad Nacional de Tucumán, Facultad de Arquitectura y Urbanismo, Tucumán
Argentina
Finalista
15
Architektura

ENDEMIC PLANT MUSEUM

Giorgi Dalalishvili
Ilia state university
Gruzie
Finalista
12
Architektura

Designing a preschool for children with disabilities and affected by social exclusion in Mozambique

Ali Mohammadzadeh, Hamed Beyti, Asra Ghorbani Milani
Tabriz Islamic Art University (TIAU), Faculty of Art & Architecture, Tabriz
Irán
Finalista
18
Architektura

Breaking Walls, Building Bridges

Chai Yi Yang
University of Malaya (UM), Faculty of the Built Environment (FBE), Kuala Lumpur
Malajsie
Finalista
11
Architektura

Benghazi Aquarium

Aseel Benkhayal
Benghazi University, Faculty of Engineering, Department of Architecture and Urban Planning, Benghazi
Libye
Finalista
17
Architektura

IMAGINA COMMUNITY DEVELOPMENT CENTER, Equipment for social and environmental recovery in urban areas.

Miguel Angel Barrios Alfonso
Universidad Catolica de Colombia, Facultad de Arquitectura, RIBA Accredited Program, Bogota, Colombia
Kolumbie
Finalista
6
Architektura

The Hillock Of The Child

Kristina Tehova
UACEG - University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Sofia, Bulgaria
Bulharsko
Finalista
7
Architektura

PROVINCIAL MEDIA LIBRARY

Ismael Preti
FAU UNLP - Facultad de Arquitectura y Urbanismo de la Universidad de La Plata
Argentina
Finalista
14
Architektura

Insular Nomad

Jose Carlo, Bolaños Padilla
Universidad de Costa Rica, Escuela de Arquitectura, San José
Kostarika
Finalista
10
Architektura

Lifeline - Providing Clean River Water

Egzon Musa, Prayudi Sudiarto, Andreas Winter
Technische Universität München
Německo
Finalista
22
Architektura

Thin Topograhies : Enhancing Food Production in Marakkech

Mariam Jacob , Nada Khalaf
American University of Sharjah, College of Architecture, art and Design, Sharjah
Spojené arabské emiráty
Finalista
25
Architektura

Symbiotic Sustenance: Biophilic Living in Cities

Mary Krajekian, Alina Sebastian
American University of Sharjah, College of Architecture, art and Design, Sharjah
Spojené arabské emiráty
Finalista
15
Architektura

Social office with a public parlor of the mayor in Mariupol

Zosim Stanislav, Chesnokova Taisiya, Slobodianik Oleksandr, Bondar Anna, Tryhub Angelika
National University «Yuri Kondratyuk Poltava Polytechnic»
Ukrajina
Finalista
21
Architektura

Letiště na Bali / Airport in Bali

Adéla Grůšová
ČVUT FA
Česká Republika
Finalista
27
Architektura

Automated Habitats: Metabolism In Motion

Rim Sibai, Aya Rahmy, Farah Ahmed
American University of Sharjah, College of Architecture, art and Design, Sharjah
Spojené arabské emiráty
Finalista
20
Architektura

Fractal Parliament

Ker Neng Peh
University of Portsmouth
Malajsie
Finalista
23
Architektura

POWER HOUSE

Robert Tang
The Chinese University of Hong Kong, School of Architecture, Hong Kong
Hong Kong
Finalista
42
Architektura

Family House, Prague

Kristýna Klůsová
ČVUT FSV
Česká Republika
Finalista
28
Architektura

Residential hybrid

Miroslav Kováčik
FA STU
Slovensko
Finalista
63
Architektura

ORIGINS

Martinez Cristian Fernando, Ariel Fernando Mendez
Universidad Nacional de Tucumán, Facultad de Arquitectura y Urbanismo, Tucumán
Argentina
Finalista
11
Architektura

COTTON THEATRE

Stanisław Czujkowski, Korneliusz Wielechowski
West Pomeranian University of Technology, (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), Faculty of Civil Engineering and Architecture, [Szczecin]
Polsko
Finalista
22
Architektura

Future of Work- Vortexture

Miroslav Naskov, Madhuri Machchhi, Xiangfan Chen, Qi Liu
Architecture Association
Spojené království
Finalista
25
Architektura

Urban Scenography

Elsa Abi Ramia
USEK - Holy Spirit University of Kaslik
Libanon
Finalista
10
Architektura

Ring of activity

Katarzyna Dybala
Silesian University of Technology, (Politechnika Śląska), Faculty of Architecture, Gliwice
Polsko
Finalista
16
Architektura

Revitalization of the urban courtyard

Jakub Kender
Academy of Fine Arts in Prague
Slovensko
Finalista
6
Architektura

A MONUMENT TO FREEDOM OF EXPRESSION

Armel Mikalo
Ecole Africaine des Métiers d'Architecture et d'Urbanisme (EAMAU) a Lomé (Togo)
Pobřeží slonoviny

Finalisté interiérový design

Finalista
9
Interiérový design

Minimal interior

Kornélia Faklová
ČVUT FA
Česká Republika
Finalista
9
Interiérový design

Peace Chapel

Sepehr Sadeghi
Kamalolmolk Art and Architecture University
Irán
Finalista
7
Interiérový design

A space for relaxing

mohammed ahmed, mohammed saleh
Aswan university
Egypt
Finalista
15
Interiérový design

Cafe - club BMX

Denis Cheryn
VUT fakulta stavební
Česká Republika
Finalista
19
Interiérový design

Spirit in the box

Jani Toçi
Polytechnic University of Tirana, Faculty of Architecture and Urbanism
Albánie
Finalista
17
Interiérový design

Ideal Power Station

Hwanil Chang
School of visual arts
Jižní Korea

Finalisté urbanismus

Finalista
21
Urbanistický a krajinářský design

Commons of Fusion

Fernando Briz, Bengisu Bilekli, Ahmed Ghazy, Cansu Yucel
Politecnico di Milano
Itálie
Finalista
18
Urbanistický a krajinářský design

Urban Regeneration: Middlehaven 4.0

Arief Isrefidianto, Sneha Satya, Jui-Chih Hung
Newcastle University, Faculty of Humanities and Social Sciences, School of Architecture, Planning and Landscape, Newcastle upon Tyne
Spojené království
Finalista
15
Urbanistický a krajinářský design

Pinkyway

Tomáš Korch, Anna Králová, Yana Metenko
ČVUT FA
Česká Republika
Finalista
17
Urbanistický a krajinářský design

Piazzale Lugano | Urban Housing Project

Mohana Das, Yuhang Lin, Michal Walczak
Politecnico di Milano, Polytechnic University of Milan, School of Design
Indie
Finalista
19
Urbanistický a krajinářský design

Dear Dendermonde... "The Dender Machine"

Paulino Poveda Molina
Sint-Lucas School of Architecture (Sint-Lucas Architectuur, Hogeschool voor Wetenschap & Kunst) (Brussels – Ghent) – dpt. Architectuur
Španělsko
Finalista
30
Urbanistický a krajinářský design

THE RETURN OF THE CITY’S WATER SPINE

MD Tanvirul Hakim, Junaied Saif Rumman, Payel Sen Gupta, Shohanur Rahman Shojib, Jorzina Farah, Punam Das
Premier University, Chittagong.
Bangladéš

Finalisté INSPIRELI COMPETITION

Finalista
28
Architektura

THEATRE POPULAIRE

Lucie Streďanská
VUT FAST - VUT Brno - Faculty of civil engineering
Česká Republika
Finalista
30
Architektura

Theatre Populaire Idea(l)

Lucie Zavadilová
FAST VUT
Česká Republika
Finalista
55
Architektura

Theatre Populaire Ideal, Ouagadougou, Burkina Faso

Juraj Ženiš
FA STU
Slovensko
Finalista
21
Architektura

THÉÂTRE POPULAIRE IDEA(L)

Klára Válková
FAST VUT
Česká Republika
Finalista
11
Architektura

Theater Populaire - Burkina Faso

David Srebrevski, Mihail Mircheski
UACS | University American College Skopje
Makedonie
Finalista
24
Architektura

Theatre populaire

Musa Muhammed Shuwa,Huzaifah Isah shuaib, Vanye .T.Elisha ,Faith Esla Anzaki ,Laura Kabir Galadanci , Musa Bello Bello, Aminu Zubairu.
Ahmadu Bello University, Zaria, Nigeria
Nigérie
Finalista
5
Architektura

The Rhythm

Amanuel Sheferaw Advisor: Ehsan Reza
CIU
Etiopie
Finalista
24
Architektura

THEATRE POPULAIRE IDEA(L)

Barham Abdalrahim , Ehsan Reza(Advisor)
CIU
Irák
Finalista
12
Architektura

REHABILITATION OF THE THEATRE POPULAIRE - Burkina faso

Sara Mustafa, Ehsan Reza (Advisor)
CIU
Irák
Finalista
24
Architektura

Le Lien

Garber Georgina, Gomez Lopez Maria del Rosario
Universidad Nacional de Tucuman - Facultad de Arquitectura y Urbanismo
Argentina
Finalista
63
Architektura

ORIGINS

Martinez Cristian Fernando, Ariel Fernando Mendez
Universidad Nacional de Tucumán, Facultad de Arquitectura y Urbanismo, Tucumán
Argentina
Finalista
22
Architektura

Le Termitiere Green Amphitheatre

Diego Helguera, Luz Helguera, Ana Ines Sobrino
FAU-UNT, facultad de arquitectura y urbanismo, san miguel de tucuman, argentina
Argentina
Finalista
11
Architektura

COTTON THEATRE

Stanisław Czujkowski, Korneliusz Wielechowski
West Pomeranian University of Technology, (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), Faculty of Civil Engineering and Architecture, [Szczecin]
Polsko
Finalista
23
Architektura

POINT OF ART

Aluma Maria, Bennasar Guadalupe, Ghiringhelli Clara
Universidad Nacional de Tucumán, Facultad de Arquitectura y Urbanismo, Tucumán
Argentina
Finalista
26
Architektura

THEATRE POPULAIRE IDEA(L) IN BURKINA FASO- AXLES OF GEOMETRICAL FORM

Ebru Emirbayer, Judyta Siembida
PWSZ(Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu)
Turecko
Finalista
15
Architektura

WONGO

Ibrahim François PARE, Tindamanègré Fabien César KOALA
Ecole Africaine des Métiers d'Architecture et d'Urbanisme (EAMAU) a Lomé (Togo)
Burkina Faso
Finalista
10
Architektura

Ring of activity

Katarzyna Dybala
Silesian University of Technology, (Politechnika Śląska), Faculty of Architecture, Gliwice
Polsko
Finalista
23
Architektura

Theatre Populaire

Rashid Ahmad
Institute of Engineering
Nepál
Finalista
12
Architektura

The People´s Amphitheater in Burkina Faso

Adam Orosz
University of Pécs - Faculty of Engineering and Information Technology
Maďarsko
Finalista
37
Architektura

Theatre Populaire

Želmíra Lišuchová
FAST VUT
Slovensko
Finalista
13
Architektura

RE-CUBE The Theatre Populaire Idea(l)

Leda Curzio, Eleonora Conte
University of Pisa
Itálie
Finalista
7
Architektura

The Urban Termitary for Engaged Arts

Maximilien Chong Lee Shin, Toshan Ramsurn, Muhammad Taariq Husain Abdullatif, Muhammad Yoosoof Goolammamode
University of Cape Town, School of Architecture, Planning and Geomatics, Cape Town
Mauricius
Finalista
15
Architektura

'LA TERMITIÉRE' IN THE FOREST

Anna Guseva, Vladislav Krayushkin, Adelina Gazizyanova, Yana Vanyushina. Tutors: Ilnar Akhtiamov, Rezeda Akhtiamova.
Kazan state university of architecture and building construction
Rusko
Finalista
37
Architektura

THÉÂTRE POPULAIRE

Valerie Wernerová
VUT fakulta stavební
Česká Republika

Copyright © 2020 INSPIRELI | All rights reserved. Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use, Privacy Policy, and use of cookies.