Architecture

Komunitné centrum Ružomberok

Lukáš Blana
Faculty of Architecture and Design STU in Bratislava
Slovakia

Project idea

Základnou myšlienkou bolo vytvorenie samostatného objektu, ktorý by bol zároveň neoddeliteľnou súčasťou priestoru pešej osi. Druhotnou myšlienkou, ktorá ovplyvnila moju tvorbu, bola prítomnosť okolitých vrchov a celej Liptovskej kotliny, ktorá ma inšpirovala ku vytvoreniu striktného, pravidelného gridu, ktorý vnesie do veľmi rozmanitého prírodného prostredia istý poriadok.
Dôležitým prvkom, ktorý je potrebné zmieniť je obnovený vodný kanál rieky Revúca, ktorý sa rozširuje a vytvára tak súvislú vodnú plochu pred komunitným centrom. Prístup ku vode zabezpečuje „zlomená“ šikmá doska, ktorá svojou jednoznačnosťou podporuje celý koncept.
Ideový princíp komunitného centra je založený na dvoch samostatných kubusoch s rozdielnou funkčnou náplňou a k nim prislúchajúcim verejným priestorom, ktoré sú prekryté jednou celistvou doskou. Maximálnu mieru prístupnosti objektu pre verejnosť dopĺňa voľne dostupná „lúka“ na streche, určená na rôzne druhy voľnočasových aktivít.

EN
The assignment of the community center proceeds from a pre-diploma project of the urban concept of the solution of the transformation of the former SOLO industrial area, situated in south of the city center as well as its immediate surroundings, into a residential area with public amenities. The community center is located on the north-south promenade of the park axis. The building, with its flexible dispositional and spatial potential, would enable various cultural, social, educational, exhibition and private events. The key problem of this task is, in addition to the spatial-functional structure, which can support all these activities through the language of architecture, also the mediation and the relationship of the recreational area of the park to a strict residential structure.

Project description

Parcela sa nachádza v priemyselnom areáli SOLO v meste Ružomberok, nachádzajúci sa južne od centra mesta. Oblasť riešeného územia bola v minulosti využívaná ako významný priemyselný komplex. Niekoľko desiatok budov zabezpečovalo papierenskú výrobu a zamestnávalo stovky ľudí. V roku 2013 začala spoločnosť Mondi, ktorej SOLO patrí s búraním objektov. V súčasnosti je celé územie využívané len ako sklad dreva.
Umiestnenie objektu vychádza z urbanistickej štúdie preddiplomovej práce. Urbanistický koncept je navrhnutý ako riakdková zástavba vo východnej časti územia a parková, rekreačná zóna v západnej časti pri rieke Revúca. Najdominantnejšími solitérmi sú objekt plavárne, ktorý završuje celú S-J os a objekt riešeného komunitného centra, ktorý je dominantný hlavne svojou centrálnou polohou a čiastočným vytŕčaním do promenády.

Technical information

Striktný a pravidelný grid v zásade predurčil celkové konštrukčné riešenie objektu. Tuhosť celej strechy zabezpečuje kazetová doska z lepeného dreva (materiálový odkaz na pôvodné sklady dreva) vychádzajúca z gridu s osovou vzdialenosťou trámov 3600 mm. Základnou nosnou konštrukciou sú železobetónové stĺpy štvorcového prierezu 400x400 mm, umiestnené po obvode kubusov.
Hlavnú ideou súvislej preplávajúcej dosky, prebiehajúcu z exteriéru do interiéru podporujú zasklenia pod stropom a absencia akejkoľvek nosnej steny.
Rozsiahly prestrešený priestor pred sálou je nesený železobetónovými nosníkmi, medzi ktoré je vložené ľahké oceľové schodisko. Nosníky sú pevne ukotvené do betónovej dosky. Celý tento konštrukčný princíp dopĺňa pôvodná betónová základová pätka z asanovanej budovy v áreáli, ktorá slúži ako protiváha (viď. Schéma konštrukcie).

Documentation

Show PDF 1

Copyright © 2024 INSPIRELI | All rights reserved. Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use, Privacy Policy, and use of cookies.