Interior Design

Duplex apartment | Mezonetový byt

Alice Šindelářová
CTU in Prague - Faculty of Civil Engineering
Czech Republic

Project idea

The duplex apartment is made for a modern young person who likes good food and fully enjoys life. The apartment is designed with an exclusive view of Prague's Vysehrad with a maximum of glazed areas.

|
Mezonetový byt je určen pro moderního mladého člověka, který má rád dobré jídlo a rád se baví. Byt je navržen s ohledem na exkluzivní výhled
na pražský Vyšehrad s maximem prosklených ploch.

Project description

The first floor consists of a social area, where there is an entrance area with a wardrobe and a walk-in closet to the toilet. It also leads to a large connected area with the kitchenette, dining room and living room. It is also possible to go outside to the balcony.
On the second floor there is a private area. After passing the dressing room, a spacious bedroom opens with a relaxation area and access to a private bathroom. The bathroom has a free-standing bathtub allowing endless views of the opposite bank and access to a separate toilet.

|
První patro tvoří společenská část, kde se nachází vstupní část s šatní skříní a průchozí šatnou k wc. Dále se vchází do velkého propojeného prostoru s kuchyňským koutem, jídelnou a obývacím pokojem, z kterého je možné vyjít na balkon.
Ve druhém patře se nachází soukromá čast. Po průchodu kolem šatny se otevírá prostorná ložnice s relaxační zónou a vstupem do privátní koupelny. V koupelně se nachází samostatně stojící vana umožňující nekonečné výhledy na protější břeh a vstup na oddělené wc.

Technical information

A thin wall of black marble with fine veining permeates the entire apartment around the staircase, which partly shines through the staircase during the day. The apartment is decorated in soft earthy tones with an accent of a dark marble wall.

|
Celým bytem kolem schodiště prostupuje tenká stěna z černého mramoru s jemným žilkováním, která částečně ve dne prosvicuje na prostor schodiště. Byt je laděn do jemných zemitých tónů s akcentem
tmavé mramorové stěny.

Documentation

Show PDF 1Show PDF 2

Copyright © 2024 INSPIRELI | All rights reserved. Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use, Privacy Policy, and use of cookies.