Rozhledna na Kraličáku

Kategorie projektu - D

Huť architektury Martin Rajniš s.r.o. - David Kubík architekt

Místo realizace

Staré Město
okres Šumperk, Olomoucký kraj, Česko

Investor

Rekreační areál Kraličák

Dodavatel

Taros Nova s.r.o.

Datum dokončení projektu

Červen 2018

Idea projektu

Rozhledna je výsledkem několikaleté spolupráce s místním ski-areálem Kraličák. Je umístěná na nejvyšším bodě mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi, vrch Štvanice 866 m.n.m.

Pomyslný střed areálu na kopci v lese, mezi sjezdovkami. Okolo nádherná, dramatická, rozlehlá krajina. Staré město, výhled na celé Jeseníky, na druhé straně hustě zalesněné úbočí Králického Sněžníku, kde pramení řeka Morava.

Zadání bylo splněno, celoročně otevřená, 35 metrů vysoká rozhledna, umístěná na horní stanici lanovky – střed areálu.

Věž zde stojí jako sebevědomí štíhlý kulatý obelisk. Bod uprostřed. Jednoduché konstrukční schéma, štíhlá 35m vysoká vertikála zajištěná lany. Při konstruování jsme hledali úsporná, racionální řešení, která by byla odpovědí na zadání. Snažíme se vycházet z místa. Kámen/dřevo. Jako konstrukční materiál jsme zvolili modřínovou kulatinu. Je zde použitá více méně tak, jak stojí všude okolo. Kmeny na stojato propojené mezi sebou vynášejí vyhlídkovou podestu, proti povětrnosti chráněnou bezpečnostním sklem. Ve středu věže visí kulaté dřevěné schodiště, jako kyvadlo vyrovnává nápory větru. Po 152 schodech vystoupáte až nad špičky okolního lesa. Nad vámi už budou jen signální červená světla a větrná korouhev.

Dimenzování nebylo jednoduché, toto místo je namáhané silným větrem a sněhem/námrazou. Kulatina je po 5 metrech výšky napojovaná přes ocelový styčník, ke kterému je připojený ztužující polygon/trojúhelník. V těchto místech jsou i přípoje jednotlivých táhel. Vodorovné a torzní síly zachycují ocelová lana kotvená do patek ve vzdálenosti 15m od rozhledny.

Modřín je sám osobě velmi trvanlivý i na povětrnosti, navíc je zde použitá tlaková impregnace, dřevo není v kontaktu se zemní vlhkostí a spoje jsou navrženy jako vysychavé, proto věříme, že zde rozhledna vydrží minimálně 30 let.

Popis projektu

Konstrukci kruhové rozhledny, s celkovou výškou 31,1 m, tvoří dřevěné sloupy z modřínové kulatiny, které jsou v jednotlivých úrovních po 4,7 m spojeny ocelovými ztužujícími prstenci. Jednotlivé úrovně tubusu jsou ztuženy ocelovými táhly. Stabilitu štíhlého tubusu věže zajišťují vnější kotevní lana umístěná ve třech výškových úrovních. Hlavní konstrukce rozhledny je doplněna o zavěšenou konstrukci schodiště a zasřešenou (celoprosklenou) konstrukci horní vyhlídkové podesty. Stavbu rozhledny doplňuje samostatný objekt kruhového dřevěného altánu.

Technické informace

●● Hlavní sloupy věže i odpočívadla – dřevěná
modřínová kulatina (C24), tlakově impregnovaná,
průměr cca 280 mm;
●● Dřevěné nosné prvky schodiště, nosné prvky
prosklené vyhlídky a ostatní nosné prvky vyhlídky
– hoblované modřínové hranoly (C24);
●● Ocelové prvky nosné konstrukce věže i odpočívadla
– ocel S355 J2, žárově zinkovaná;
●● Spojovací materiál v pevnostní třídě 8.8 (žárový
zinek);
●● Vnější nosné lana – pozinkovaná ocelová lana
průměru 20 mm CS818 – 1960 MPa, kombinace
systémových a atypických koncovek
z oceli S355 J2;
●● Prosklené plochy v hliníkových rámech, sklo
kalené (Connex);
●● Obklad stěn odpočívadla a podlaha odpočívadla
– modřínová prkna;
●● Střešní plášť (mimo prosklené plochy) – jednoplášťová
střecha s fóliovou krytinou a kačírkem
(EPDM);
●● Letecké osvětlení (střecha věže) – Sofim.