vision

Present archaeological locality with visitors centre

Tomáš Popadič
Slovakia

Project idea

Predmetom diplomovej práce je návrh prezentácie archeologickej lokality situovanej pri obci Budmerice a tým súvisiacich prevádzok charakteru muzeálnych expozícií, archeologického pracoviska ako aj návštevníckeho centra. Architektonickým riešením čo v najväčšej možnej miere priblížiť jedno z najväčších súvekých opevnených sídlisk maďarovskej kultúry (nazývanej podľa obce Maďarovce) v strednej Európe datované od polovice 18. storočia do polovice 15. storočia p. n. l. Citlivo vstúpiť do mierne svahovitého riešeného územia vzhľadom na prebiehajúci archeologický výskum, okolitú prírodu a zástavbu, keďže nálezisko leží v katastrálnom území Budmeríc mimo zastavaného územia obce v susedstve s obcou Jablonec. Na základe analýz historického, archeologického, urbanistického vývoja a súčasného stavu vytvoriť návštevníkom reprezentatívny a atraktívny priestor prezentujúci nie len riešenú oblasť ale aj náleziská ležiace v blízkom okolí na bývalej severojužnej komunikácií známej ako Jantárová cesta.

The subject of this dissertation is a suggestion to present archaeological locality which is situated near the Budmerice village. The part of this presentation are associated provisions such as museum expositions, archaeological centre and visitors centre. Architectonic solution aims to bring visitors as close as possible to the biggest settlement of the Hungarian culture
( named according to the village Madarovce ) loosely translated as "Hungarian Village") in central Europe dated back from the middle of the18ct century to
the middle of the 15th century AD. The solution also aims to sensitively enter mildly hilly environment due to ongoing archaeological research, surrounding environment and existing buildings, because the locality is in the district of Budmerice in the neighbourhood of the village Jablonec. Based on the historical, archaeological, urbanistic developments and analyses the aim is to create representative and attractive solution not only for the visitors of this very locality but also for the localities in nearby boundaries along the north - south route known as "Jantarova Cesta".

Project description

Koncept celého návrhu vychádza najmä z archeologického výskumu a prírodnej scenérie okolia riešenej oblasti. Bolo potrebné citlivo vstúpiť do prostredia z veľkej časti nezastavanej krajiny s veľkou hmotou a čo najatraktívnejšie odprezentovať nálezisko v kontexte s nálezmi. Rozsiahly pozemok ponúka možnosti na výstavbu nízko podlažného objektu ako výškového solitéru, ktorý by mohol pôsobiť rušivo. Rešpektovaním týchto požiadaviek a archeologického výskumu vznikla idea umiestniť všetky prevádzky spojené s minulosťou a nálezmi ako sú expozície či depozity pod terén, odkiaľ pochádzajú a zároveň sa ponúka možnosť in situ expozícií. Naopak prevádzky archeologického pracoviska a návštevníckeho centra spojené s prítomnosťou umiestniť nad terénom, čo umožňuje aj ich presvetlenie a kontakt s okolitou prírodnou scenériou.
Tvaroslovie objektu reaguje na archeologický výskum fortifikácie sídliska v podobe valov a priekop, ktoré sa postupne vyvíjali centricky od najstaršieho po najmladší v rámci postupného rozvoja osady. Architektúra preberá tento princíp a reflektuje túto minulú architektúru návrhom objektu v tvare imitácie valu akoby ďalším pokračovaním vývoja osady. V rámci formy valu je navrhnutá zelená extenzívna pochôdzna strecha klesajúca k terénu na oboch stranách stavby. Takže zastavaná plocha a s tým súvisiace zmenšenie plôch zelene sa následne vykompenzovalo. Okrem toho táto strešná konštrukcia môže slúžiť
ako vyhliadka.
Na materiálové stvárnenie exteriéru je použitý corten v kombinácií s perforovaným cortenom a sklom či drevom. Ako alternatíva cortenu môže byť patinovaný bronz. Voľba tohto materiálu nebola náhodná, pretože má evokovať dobru bronzovú, z ktorej pochádza väčšina tunajších nálezov ako aj výrazne zameranie celej osady na metalurgickú činnosť. (spracovanie kovu) Tento materiál pracuje a starne, takže oxidácia môže rovnako vytvoriť zaujímavé stvárnenie fasády asociácie spojené s plynutím času. Perforácia z cortenu po obvode pred zasklenými časťami po obvode budovy slúži ako tienenie a zároveň výškovo stúpa smerom k hlavným vstup do objektu, čím ich opticky vyzdvihuje a zviditeľňuje. Okrem toho vytvára v interiéri príjemnú atmosféru a meniace sa svetelné podmienky.

The concept of the scheme is based on both archeological research and natural scenery of the concerned environment. A reasonable and sensitive approach to a non-urbanized area with a lot of potential was needed to be taken as well as to present the discovery site in the context of discoveries in the most attractive way. A large estate provides facilities for building up a low-floor building as a solitary house that may be disturbing. Having taken into account all the requests as well as archeological research, we have come out with an idea to place underground all the objects connected with the history and discoveries, such as expositions and deposits, which provides visitors to look at the sights. On the contrary, the archeological working places and visitor centre should be located on the ground, which makes them alight and part of surrounding scenery.
The shape of the building is related to archeological research of the fortification and ditches that originated from the oldest to the recent ones as the settlement developed. The architecture of the building adapts this principle. The style of architecture is reflected in the shape of the building that is designed as a continuing fortification of the settlement. Within the fortification, a green extensive terraced roof sloping to the ground on both sides. Thus a built-up area which was connected with the reduction in green areas was compensated by the type of the roof which can function as a viewpoint.
In order to illustrate a material design of exterior, corten was used in combination with perforated corten, glass and wood. As an alternative of corten, patinated bronze can be used as well. The choice of this material was not accidental since it is supposed to evoke a bronze age, where most of the nowadays findings came from as well as the significant focus on the whole settlement of the metallurgical activity. (processing of metal) This material works and ages so the oxidation can also create an interesting embodiment of the facade association with the time lapse. Perforation of corten to the perimeter outside the glazed parts around the building’s perimeter serves as a shield and at the same time rises into height towards the main entrance of the object, thus optically highlighting it and making it more visible. In addition, it creates a pleasant atmosphere in the interior and a changing lighting conditions.


Technical information

Návrh pojednáva dvojpodlažný objekt s jedným podzemným, nadzemným podlažím a pochôdznou extenzívnou strechou. Nosné konštrukcie sú zo železobetónu. Hlavné vstupy do objektu sú osovo situované zo severnej a južnej strany z peších komunikácií priamo do priestrannej vstupnej haly, v ktorej sa nachádza recepcia, infocentrum so zázemím pre zamestnancov aj šatne a predaj suvenírov. Na tento priestor priamo nadväzujú komunikačné chodby s možnosťou výstav smerujúce k expozícií na 1. podzemnom podlaží, medzi ktoré sú umiestnené sociálne zariadenia a viacúčelová seminárna miestnosť so zázemím. Na opačnej strane objektu sa nachádzajú prevádzky reštaurácie s zázemím a z južnej strany objektu pozdĺž komunikačnej chodby majú návštevníci možnosť pozorovať aktuálny archeologický výskum a jednotlivé archeologické pracoviská s napojením na depozity v súvisiace prevádzky podzemného podlažia. Na tieto prevádzky je priamo napojené zásobovanie a parkovanie v komplexe spolu so skladmi, odpadmi a údržbou. Najrozsiahlejšími priestormi podzemného podlažia sú expozície s najmodernejšími prezentačnými metódami, do ktorých sa dostávame z 1. nadzemného podlažia. Ďalej podlažie obsahuje hlavne depozity na archeologické nálezy s zázemím.

This proposal deals with a two-storey building with one underground, above-ground and extensive walkable roof. The supporting structures are made of reinforced concrete. The main entrances of the building are located axially from the north and south from pedestrian area directly into the spacious entrance hall. Hall consists of reception, information center with additional facilities for employees, changing rooms and souvenir shop. This area is directly adjoining the communication corridors with the possibility of exhibitions towards the exhibitions on the 1st underground floor, where social facilities and multipurpose seminar room are located as well. On the opposite side of the building are located facilities of restaurant with it’s additional facilities. From southern side of the building along the communication corridor, the visitors have an opportunity to observe the actual archeological research. They can also observe an individual archeological workplaces with connection to the warehouses which are related to the underground floor operations. These facilities are directly connected with the supply and parking in the complex together with storage rooms, waste and maintenance. The most extensive area of the underground floor are the expositions with the most modern presentation methods, where we are getting from the 1st floor. Furthermore the storey mainly consists of the deposits for archeological findings with it’s additional facilities.

Co-authors

Ing. arch. Eva Borecka, PhD. - consultant

Copyright © 2024 INSPIRELI | All rights reserved. Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use, Privacy Policy, and use of cookies.